Zabezpieczanie pomp i silników
PDF Drukuj

Nasza firma zajmuje się kompleksowym zabezpieczaniem urzadzeń pompowych, oraz silników elektrycznych pomp pracujących " na powierzchni " nie zanużonych jak równiez silników pomp głebinowych, które sa szczególnie narażone na uszkodzenia.


Zabezpieczenie pomp przed pracą na sucho

Jedna z najczęstszych przyczyn awarii urządzen pompowych jest praca bez wody "na sucho". uszkodzeniu ulegaja wówczas uszczelnienia wału pompy, łożyskowania  zespołu wirującego, nieżadko uszkodzenia całego zespołu wirującego. Problemu z dostarczaniem wody po stronie ssawnej pompy nie da się całkowicie wykluczyć, można natomiast skutecznie zabezpieczyć pompę, tak aby w przypadku braku wody nie dopuścić do załączenia urządzenia. W zależności od warunków po stronie ssawnej urzadzenia do zabezpieczania wykorzystuje się:
Wyłącznik ciśnieniowy - montowany na kolektorze ssawnym, wyregulowany zgodnie z parametrami układu, w momencie spadku ciśnienia poniżej wartości nastawionej na wyłaczniku następuje wyłączenie pompy, po powrocie ciśnienia do wartości bezpiecznej nastepuje ponowne załączenia pompy.

Przetwornik ciśnienia - montowany po stronie ssania pompy, współpracuje z układem elektronicznym, który odczytuje wartość ciśnienia na ssaniu. Podobnie jak przy wyłączniku, jednak z możliwością dokładniejszego okreslenia progu wyłączania / załączania przy zarejestrowaniu zbyt niskiego ciśnienia następuję wyłączenie pompy.
 


Manometr kontaktowy - montowany po stronie ssania pompy, połaczenie funkcji wskaźnika ciśnienia i wyłacznika ciśnieniowego. Oprócz płynnego wskazania ciśnienia rzeczywistego na tarczy manometru, dodatkowe wyposarzenie w styki umożliwia załączanie / wyłączanie pompy przy nastawionych progach ciśnienia. 

Sondy konduktometryczne - instalowane w kolektorze ssącym lub zbiorniku zasilającym pompę. Jeśli sonda ma bezpośredni kontakt z wodą, daje sygnał zezwolenia na strat pompy, w przeciwnym razie takiego sygnału brak. Rozwiązanie idealne wszędzie tam gdzie ciśnienie po stronie ssawnej jest niskie (nie wykrywalne przez urzadzenia ciśnieniowe).

Pływaki pomiarowe - instalowane w zbiorniku zasilającym pompę, w zależności od ilości cieczy w zbiorniku pływak daję lub nie pozwolenie na start pompy.

 

 

 


 

Zabezpieczanie silników

Firma TECHSYSTEM zajmuje się zabezpieczaniem silników elektrycznych, na życzenie użytkownika dokonujemy oceny warunków pracy pompy i na jej podstawie dobieramy odpowiednie zabezpieczenia. Nasz asortyment obejmuje zarówno gotowe rozwiązania dedykowane dla pomp takich producentów jak: GRUNDFOS, WILO, i inne, jak również kompletujemy zabezpieczenia typowo elektryczne (budowane na bazie aparatury elektrycznej znanych  producentów: MOELLER, LEGRAND, SCHNEIDER itp.

 

Zabezpieczamy silniki przed:

  • przeciążeniem
  • zwarciem
  • przepięciami
  • brakiem fazy
  • i inne